Site Kuralları

 

 SİTE YÖNETİMİ
Tatlı su mahallesi Şehit Burak Kurtuluş Cd,No:69,Meritlife göl konakları ortak site yönetimi
Posta kodu: 34775 Ümraniye / İSTANBUL
MSN destek: meritlifesite@hotmail.com
 
 
İÇİNDEKİLER
 
A. ÖNSÖZ
1. Vizyon ve Misyonumuz
 
B.MERİTLİFE GÖL KONAKLARI HAKKINDA
1.Meritlife göl konakları hakkında genel bilgiler
2.Meritlife göl konaklarına ulaşım
3.Meritlife göl konakları vaziyet planı
4.Sosyal yaşam
 
C.GENEL KURALLAR
1.Blok girişleri ve Sahanlıklar
2.Daire içi onarımlar
3.Blok dış cepheler
4.Balkonlar
5.Çöpler
6.Yeşil alanlar
7.Spor alanları
8.Havuz Kullanımı
9.Oto Parklar
10.Evcil Hayvanlar
11.Dinlenme Alanları
12.Ziyaretçi Kuralları
13.Aidat Ödemeleri
14.Siteye giriş ve çıkışlar
 
D.YANGIN, DEPREM, SU VE ELEKTRİK TEDBİRLERİ
1. Yangın ve korunma
2. Depreme hazırlık
3. Su
4. Elektrik
 
E. DİĞER HUSUSLAR
1. Posta ve Kurye Hizmetleri
2. Taşınmalar
3. Güvenlik, temizlik, teknik ve bahçe hizmetleri
4. Önemli Adres ve Telefonlar
5. Düğün ve Cenaze İle İlgili Hususlar
6. Gelir ve gider
7. Satıcılar ve reklâm alınması
8. Isıtma
9. Havalandırma
10. TV sistemi
11. Paratoner
 
  
MERİTLİFE GÖL KONAKLARI SİTESİ YAŞAM REHBERİ
 
A. ÖNSÖZ
 
Bildiğiniz gibi 01.03.2007 tarihinden itibaren yönetim kurulu olarak sizlere hizmet vermekteyiz.
 
Bu süre zarfında Sitede yaşayan siz sakinlerimizin daha güvenli, huzurlu ve rahat bir ortamda yaşamanız için gerekli hizmetler, özel hizmet firmalarından, güvenlik, temizlik, bahçe işleri ve teknik hizmetler, yönetim kurulu talimatları doğrultusunda sözleşmeli olarak alınarak sizlere verilmektedir.
 
Sitede hizmet verilmeye başlandığı andan itibaren hizmetlerin mutlak memnuniyet prensibine göre, yapılması planlanıp yürütülmektedir. Bu memnuniyet prensibini devam ettirmek ve sizleri daha temiz daha güvenli ve daha iyi bir ortamda yaşamanızı sağlamak amacıyla site yaşam rehberi, SİTE YÖNETİM KURULUNCA hazırlanmıştır.
 
Site yaşam rehberinde belirtilen kurallara uyulması halinde bu amaca ulaşabileceğimiz inancıyla sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.
 
Kapılarındaki özel güvenlik görevlileri güvenliğiniz açısından sizleri tanımak ve daha güvenli hizmet vermek için sizleri kısa süreli bekletebilirler. Bundan dolayı özür dileriz.
 
Lütfen görevlilere yardımcı olunuz. Aracınızla siteye giriş yaparken sizlere verilen OGS cihazınızı kullanınız.
 
VİZYONUMUZ
. Sitemizde yaşam şartlarını kolaylaştırmak.
. En modern ve çağdaş siteler seviyesine çıkarmak.
. Geleneksel değerlerimizi ve sosyal ilişkilerimizi geliştirmek.
. Huzurlu ve güvenilir bir ortam sağlamak.
. Sitemizi her yönüyle örnek hale getirmek.
MİSYONUMUZ
. Site yönetimi olarak; İşimize odaklanıp, bize gelen müracaatları ayrı ayrı değerlendirerek, her birine özgü çözümler üreten bir yönetim modeli oluşturmak.
. Sizler için değerli olan her konu, bizim içinde çok değerlidir felsefesiyle çalışmalarımızda özen ve ihtimam göstermek.
. Emsallerimizden daha duyarlı, disiplinli, özverili olmak ve sizlere en güvenilir, en doğru hizmeti vermek.
. Öneri, tenkit ve yorumlarınıza açık olmak ve sorunlara hızlı ve sağlıklı çözüm yolları bulmak.
. Çalışmalarımızın her aşamasında beklentilerinize odaklı bir çalışma prensibi edinmek.
 
Site sakinleriyle yönetimin arasında seviyeli bir ilişki kurmak, site yönetim planı çerçevesinde istekleri karşılamak.
  
DEĞERLERİMİZ
 
. Şeffaflık
. Yaratıcılık
. Rekabetçilik
. Güven ve adalet
. Karşılıklı saygı
. Sorumluluk bilinci
 
B.MERİTLİFE GÖL KONAKLARI HAKKINDA
 
1. Meritlife göl konakları hakkında genel bilgiler
Meritlife göl konakları Şerif Ali mevkiinde 13994( B-blokları ve E–2 sosyal tesis) ve 13995(A-blokları ve E–1 sosyal tesis ) parselleri üzerinde 52 000 metre kare alana A.Z inşaat firması tarafından yapılmış olup bölgenin en lüks sitelerinden biridir.
 
15 000 metre kare yeşil alana sahiptir. 362 daire 15 villadan oluşmaktadır. Ana kapıdan girildiğinde görülen, İstanbul un en büyük yapay şelalelerinden birisi bulunmaktadır. Şelalenin su kapasitesi yaklaşık 800 ton dur.
 
Meritlife göl konakları sitesinde çalışan personellerin her türlü faaliyetlerinin planlanması, yürütülmesi, sonuçlarının takibi ve denetimi ile uzmanlık isteyen sorunların çözümü Meritlife göl konakları site yönetimi tarafından sağlanmaktadır.
 
Meritlife göl konakları sitesinde görevli personeller ortak alanlar ile ilgili işlerle görevli olup, daire içindeki işlerde görevli değillerdir. Ancak çok acil ve müdahale gerektiren sorunlarda ilk müdaheleyi yapmakla yükümlüdür.
 
2. Meritlife göl konaklarına ulaşım
 
 
Meritlife göl konakları sitesine Kadıköy’den 13,14BK,20D Altunizade den 13A Belediye otobüsleri geçmektedir. İlk defa yolculuk yapacaklar için bölgeyi tanıyana kadar mutlaka belediye otobüs şoförlerinden bilgi almalıdır.
Kadıköy’den İ.M.E.S bölgesine kalkan minibüsler sınırımızdaki hat boyu caddesinden her 15 dakikada geçmektedir.
Çevrede bulunan özel taksi durakları mevcut olup telefon numaraları ilgili bölümdedir.
Site içindeki sosyal hayatı geliştirmek maksadı ile ana kapı bölgesinde bulunan ‘Beni al’ durağında beklenildiğinde, özel arabası ile site dışına çıkan sakinlerimiz tarafından sorularak kendi istikametinde gitmek isteyen sakinleri arabalarına almaktadırlar.
 
3. Meritlife göl konakları vaziyet planı
 
Sitemizde A blokları 11adet,B blokları 6 adet ve 15 adet C-villaları vardır.
 
4. Sosyal yaşam
Sitemize ait olan bir adet büyükler için 180 tonluk açık havuz ile kapalı otopark bölgesinde bulunan bir adet çocuk havuzu vardır. Çocuk havuzu geçici olarak site yönetimin kararı ile süs havuzuna çevrilmiştir.
Site yönetimi ofisinin üst katı kafeterya olarak hizmet vermektedir. Kafeteryanın sahibi yapımcı firma olup işletmesi özel bir firmaca yapılmaktadır. İstendiğince evlerinize servis hizmeti sunulmaktadır.
C–5 Villada özel anaokulu olarak hizmet vermektedir.
Basketbol ve voleybol sahası ile acık alan jimnastik aletlerimiz vardır.
İki adet çocuk oyun alanı ve bir adet kapalı otopark içinde tenis masası sizlere ve çocuklarınızın hizmetine verilmiştir.
Site içinde 5500 metre kare kapalı alana sahip, içinde spor kulübü, bay ve bayan kuaförleri, sauna, masaj odaları, kapalı ve açık havuz, oyun odası, şarküteri, eczane, kapalı otoparklar, vb yerler bulunduran E–1 özel sosyal tesis bulunmaktadır. Bu kompleksin sahibi yapımcı firma olup, işletmesini uzman bir şirkete kira karşılığı vermiştir. .
Site yönetimi kontrolünde AİLE DESTEK birimi adı altında bazı faaliyetler yapılmaktadır. Aile destek biriminin amaçlarından bir tanesi, sitemizdeki bir ailemizin çocuklarını götüremeyeceği bir yer olduğunda veya birkaç saatlik kısa süreli ayrılması gerektiğinde (hasta ziyareti, sinema, maç, düğün, vs) çocuğunu güvenebileceği ailelerin yanına bırakmasıdır. Bu maksatla gönüllü annelerin gerekli bilgilerini site yönetimine vermesi gerekir. Çocuğunu bırakmak isteyen sakinlerimiz telefon ile mesai saatlerinde site yönetimini arayacak, yönetim gönüllü annelerle görüşülmesini sağlayacaktır.
 
C. GENEL KURALLAR
 
Davranışlarımızda: özenin, karşılıklı sevgi, saygı ile hoşgörünün, kurallara uymanın bir arada ve toplu yaşamı kolaylaştırma özellikleri olduğunu unutmayınız.
 
1. Blok Girişleri ve Sahanlıklar
 
• Blok girişlerine ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve hareketi engelleyecek şekilde çocuk arabası, bisiklet, saksı gibi eşyalar konulmamalıdır.
 
• Bağımsız bölüm sakinleri kapı önlerine kısa bir sürede olsa ayakkabı, terlik, şemsiye gibi eşyaları bırakmamalıdır.
 
• Bağımsız bölüm sakinleri tarafından kapı önlerine çöp toplama saatleri dışında çöp vs bırakmamalıdır.
 
• Blok giriş ve sahanlıklarda çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapmak ve yüksek sesle konuşmak kesinlikle yasaktır.
 
• Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutulması, izinsiz ilan v.b şeyler yapıştırılması, çocukların duvarları yazı ve resimlerle kirletmelerini önlemek maksadıyla ebe beyinler özen göstermeli.
 
• Bağımsız bölüm sakinlerince blok giriş kapıları devamlı kapalı tutulması sağlanmalı.
 
• Blok giriş ve sahanlıklarda aşağıdaki marka ve renkte boya kullanılmıştır.
 
Marka: DYO
Kodu: F–162
 
2. Daire içi Onarımlar
 
• Bağımsız bölüm sakinlerince bölüm içinde yapılacak onarımlar, hafta içi 10;00–17;00 saatleri arasında yapılacaktır. Hafta sonu ve tatil günlerinde gürültülü tadilat yapılması daire sakinlerinden izini ile olabilir.
 
• Bağımsız bölüm içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden site yönetimine bilgi verilecek ve yönetim planındaki esaslara uyulacaktır.
 
• Bağımsız bölüm sakinlerince bağımsız bölüm içi onarım işlerinin kısa sürede ve çevreyi rahatsızlık vermeden bitirilmesine özen gösterilecektir. Onarım sırasında oluşan inşaat atıkları, onarımın tamamlanmasından sonra çevreyi kirletmeyecek şekilde bağımsız bölüm sakini tarafından veya onarımı yapan firma tarafından site dışına çıkarılacaktır.
 
• Bağımsız bölüm sakinleri tarafından onarım için gelecek firma çalışanlarını ve araç plakalarıyla ilgili bilgiler site yönetimine bildirmelidir Güvenlik konusunda asla taviz verilmesi talebi yapılmamalıdır.
 
• Bağımsız bölümlerinizin içinde aşağıdaki marka ve renkte boyalar kullanılmıştır.
 
Marka: DYO- Renk: Kesekâğıdı
 
F–120/153 Koyu renk
F–113/153 Açık renk
 
2. Blok Dış Cepheler
 
• Blok dış cepheleri ve balkon içlerinde blokların genel görüntüsüne uymayan veya görüntüyü bozabilecek değişiklikler yapılmayacaktır.
 
• Bağımsız bölüm sakinleri site yönetiminden, bağımsız bölümlere takılacak klimalarla ilgili yer konusunda yardım alacaklar, klimalar, perde betonları ve taşıyıcı duvarları delmeden takılacaktır. Bu nedenle kılıma tesisatını geçirmek için özel yerler vardır. Perde duvarlarını delmek bina statiğine zarar vereceğinden, sorumluluk daire sahibine ait olacak ve haklarında dava açılabilecektir.
 
• Bahçe katları ve çatı katları bağımsız bölüm sakinlerince site yönetiminden izin alınmadan, bahçe ve bahçeden bağımsız bölüm girişine herhangi bir teçhizat veya dikim yapılmayacaktır.
 
• Bahçe katını kullanan bağımsız bölüm sakinleri, güvenlik nedeni ile koruyucu veya önlem amacı ile ağaç çit vs yaptıracakları zaman site yönetimine danışarak hareket etmeleri gerekir.

. Blok dış cephe orjinal  boyası  marka ve renk  kodları aşağıdaki gibidir.:

   Filli boya: Açık renk olan    :  21 s 5

               Koyu renk olan     :  21 s 3 

 

4. Balkonlar
 
• Balkonlara dışarıdan görülebilecek ve estetiği bozacak şekilde eşya konulmayacaktır. (kova, süpürge, çöp kutusu, bisiklet, vs)
 
• Balkon korkuluklarına dışarıdan çiçeklik asılmamalıdır. Bu konuda site yönetiminden bilgi alınarak hareket edilecektir.
 
• Balkon ve pencerelere tente, branda, şemsiye, bez gibi görüntü kirliliği yaratacak eşyalar konulmayacaktır. Site yönetimiyle koordineli hareket edilmelidir.
 
• Balkon ve korkuluklara çamaşır havalandırma ve kurutma amaçlı halı kilim vs. asılmayacaktır.
 
• Balkon ve pencerelerden halı, kilim, vs. şeyler silkelenmeyecek ve sigara izmariti atılmayacaktır.
 
• Balkonların mümkün olduğunca akan su ile yıkanmaması, yıkama yerine silinmesi, yıkanması durumunda alt bağımsız bölümlere suyun akmaması için dikkat edilecektir.
 
• Balkonlarda kullanılacak eşyalarda genel uyuma dikkat edilecek, abartılı ve göze hoş gelmeyen dekorasyonlardan kaçınılacaktır.
 
• Balkonlarda çevreyi rahatsız edecek göze hoş görünmeyen düzensizliklere izin verilmeyecek, balkonlar kullanılmayan eşya deposu haline dönüştürülmeyecektir.
 
• Klima takılan balkonlarda boru ve diğer teçhizat için inşaat firması tarafından bırakılan menfez dışında ve dış cephe mantolama sistemine ve bina statiğine zarar verilmeyecektir.
 
• Balkon ve bağımsız bölümlerimizde: Radyo, teyp, televizyon ve müzik seti gibi sesli cihaz ve aletlerinizi kullanırken sesleri başkalarını rahatsız edecek şekilde açmayınız. Özel toplantılarınızı önceden komsularınıza ve site yönetimine haber verip, eğlenirken de rahatsız etmemek için azami özen ve dikkati göstermeliyiz.
 
 
5. Çöpler
 
• Bağımsız bölümlerin çöpleri her sabah saat 09,00 da toplanmaya başlanacaktır. Çöp toplama saatleri dışında kapı önlerine kesinlikle çöp bırakılmayacaktır. (Geceden çöpleri kapı önüne bırakılmaması, hem blok içlerinin kokmaması hem de gece gelen sakinlerimiz veya misafirlerimize karşı çirkin bir görüntü yaratacağından önem arz etmektedir.)
 
• Daire sakinleri çöplerini sızdırmayan sağlam çöp poşetlerinde, ağzı kapalı olarak kapı önüne bırakılacaktır.
 
• Kapalı ve acık otoparklar bölgesine ‘Daha sonra atılır’ veya ‘temizlik personeli alır’ düşüncesi ile çöp vb şeyler bırakılmayacaktır.
 
• Evden çıkan eski eşyaları veya atılacak büyük ebatta malzemeleri daire sakinlerince siteden uzaklaştırılması sağlanacaktır.
 
• Site yönetimimiz geri dönüşüme çok önem vermektedir. Bu maksatla gazete, kâğıt, plastik, cam şişe, vb gibi atıkları ayrı poşetlerde konulur ise temizlik personeli genel çöp konteynırlarının içine ayrı ayrı koymaktadırlar.
 
6. Yeşil Alanlar
 
. Meritlife göl konaklarında yaklaşık 15 000 metre kare yeşil alan vardır. Bahçıvanlık hizmetleri özel bir firma ile
anlaşılmış haftanın her günü hizmet vermektedir.
 
• Çiçekler koparılmayacak ve zarar verilmeyecektir.
 
• Çimler üzerine top oynanmayacak, bisiklete binilmeyecek, köpekler gezdirilmeyecek ve yürünmeyecektir.
 
• Yürüyüş için site içinde ekili olmayan yolların kullanılması ve yeşil alanlarda yürüyüş yapılmaması gerekir.
 
• Site yönetiminin bilgisi dışında ortak bahçe alanlarına çiçek, çalı formu, bitki, ağaç fidan dikilmeyecektir.
 
• Site sakinleri ortak alanları gelişi güzel veya kullanım amacı dışında kullanılamaz. Bağımsız bölüm sakinleri peyzaj projesine aykırı herhangi bir ekim veya dikim yapamazlar.
 
• Yeşil alanlara sigara izmariti vb kirletici maddeler atılması uygun değildir.
 
• Mevcut yeşil alanlardaki bitkiler kişisel düşüncelerle site yönetimine bilgi verilmeden sökülmeyecektir.
 
• Yeşil alanlardan diğer site sakinlerinin de faydalanacağı düşünülerek bu alanların ev hayvanları tarafından kirletilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.
 
• Yeşil alanlardaki çim aydınlatma lambalarına basılarak kırılmayacaktır.
 
7. Spor Alanları
 
• Spor alanları kullanmadan önce kargaşalığa meydan vermemek için site müdürlüğünden randevu alınarak kullanılması gerekmektedir.
 
• Spor alanının kullanma saatleri:
 
YAZ DÖNEMİ
 
Hafta içi açılış: saat 09.00 kapanış saat 23.00
Hafta sonu açılış: saat 10:00 kapanış saat 24:00 dır.
 
KIŞ DÖNEMİ
 
Hafta içi açılış: saat 09.00, kapanış saat 22.00
Hafta sonu açılış: saat 10:00 kapanış saat 23:00 dır.
 
• Spor alanı içinde sert hareketlerden kaçınılacaktır.
 
• Spor alanlarını kullanırken bağırarak konuşmak, argo kelimeler veya tezahürat yapılmayacaktır.
 
• Spor alanının kenarındaki oturma gurubunda kabuklu kuruyemiş yemek ve burayı kirletmek, alanın içine kirletici madde atmak kesinlikle yasaktır.
 
• Spor alanını amacı dışında kullanılmayacaktır. (bisiklet sürmek, kaykay yapmak vs)
 
• Spor alanlarının sürekli kilitli tutulması ihtiyaç anında öncelik randevu alanın olmak üzere ana kapıdaki özel güvenlik tarafından açılacaktır.
 
• Spor alanlarının aydınlatması, kapanış saatinde özel güvenlik tarafından mutlaka kapatılacaktır. Bu konuda aksi için ısrarcı davranılmayacaktır.
 
• Basketbol ve tenis kortlarına spor ayakkabısı giymeden girilmeyecektir.
 
• Kapalı garajda bulunan tenis masası üzerine eşya konulmayacak başka amaçla kullanılmayacaktır.
 
8. Havuz Kullanımı
 
• Site sakinleri, Site yönetimince hazırlanan havuz kullanma kurallarına uyacaktır. Havuz kapasitesi yetersiz olduğundan site sakinleri dışında kimse, havuzdan faydalanmayacak, misafir kabul edilmeyecektir.
 
• Yüzme havuzu kuralları veya kullanım şartları havuz girişinde bulunmaktadır. Bu kurallara mutlaka uyulacaktır.
Havuz açılış saati : 09 00
Havuz kapanış saati : 19 00
 
• Yüzme havuzu, temizlik saatleri içinde ve akşam 19 00 sonra kesinlikle kullanılmayacaktır.
 
• Havuzda ve çevresinde top oynanmayacak, bisiklet kaykay ve paten gibi araçlar ile şişme bot ve deniz yatağı kullanılmayacaktır.
 
• Havuz ve şezlong alanında cam şişe, meşrubat ve ambalajsız yiyecek yenmeyecektir.
 
• Havuz bölgesi dışında havuz kıyafeti ile dolaşmak kesinlikle yasaktır.
 
• Havuza duş almadan ve arınık sulu(dezenfekte) ayak basma havuzuna basmadan, havuz bölgesine girilmeyecektir.
 
• Havuz çevresindeki şezlong, şemsiye ve sehpa vs. malzemeleri uygun kullanılacak. Havlu vb şeylerle rezervasyon yapılmayacaktır. Rezervasyon yapılması halinde şezlonglara konulan havlu vb şeyler havuz görevlisi tarafından toplanacaktır.
 
• Kâğıt mendil, plastik bardak vb. gibi çöpler çöp kutusuna atılacak, havuz ve çevresi kirletilmeyecektir.
 
• Havuz çevresinde kırılan malzeme artıkları, insanlara zarar verebilecek cam bardak vb eşyalar hemen temizletilmesi gerekir bu konuda havuz görevlisinden yardım istenmelidir.
 
• 0–12 yaş gurubu çocukların ebeveynlerinin gözetimi olmaksızın havuz çevresinde bulunmalarına ve havuza girmelerine izin verilmeyecektir. Aksi halde meydana gelebilecek olayların sorumlusu veliler olacaktır.
 
9. Oto Parklar
 
• Misafir araçları site içindeki park yerlerini kullanmayacaklardır.
 
• Bağımsız bölüme tahsisli otopark sayısından fazla aracı olan sakinler fazla araçlarını site dışına park edecektir. ( Doluluk oranı artığında )
 
• Araçlar otoparklarda belirlenen düzende ve çizgileri taşmayacak şekilde park edilecek. Aksi halde araç sahipleri özel güvenlik personelince uyarılacaktır. İkazlara uymayan site sakini aracı çektirilecek ve çekme ücreti ilgili daire sakinine fatura edilecektir.
 
• Araç içindeki çöp ve kül tablaları, otoparkın içindeki veya dışında yerlere boşaltılmayacak etrafta bulunan çöp kutularına boşaltıla bilinir.
 
• Araç yıkama, yağ değiştirme, çevreyi kirletici onarım ve pas pas temizlikleri otoparklarda yapılmayacaktır.
 
• Çocukların otoparka, oyun veya başka amaçla girmeleri velileri tarafından olası kazalara karşı tedbir olarak engellenecektir.
 
• Otopark içindeki araçlarda cep telefonu, diz üstü bilgisayar vb. kıymetli eşyalar görünür şekilde bırakılmayacaktır.
 
• Site içerisindeki seyir halindeki bütün taşıtlar Azami Hız 20 km/saattir.
 
• Site içerindeki trafik işaretlerine mutlaka uyulacak, trafik işaretlerine aykırı hareket edenler özel güvenlik memurlarınca ikaz edecek, sürekli aynı hataları yapanlar hakkında durum tespit raporu düzenleyecektir.
 
• Bağımsız bölüm sakinin aracı olsa dahi, ruhsatında LPG işlenmemiş araçlar site içine emniyet açısından uygun olmadığından alınmayacak ve park edilmeyecektir. Ruhsata işlenmiş LPG araçlar emniyet açısından misafir araç park yerine konulacaktır.
 
• Araç anahtarları hiçbir nedenle güvenlik, temizlik, teknik personellere emanet edilmeyecektir. Bu konuda doğabilecek olası olaylardan sorumlu anahtarı teslim eden site sakini olacaktır.
 
• Araç park ederken ambulans, yangın aracı, acil durum araçlarının geçişi engellenmeyecek şekilde park edilecektir.
 
• Otopark içindeki araçların üzerinde anahtar bırakılmayacak. Araç kapıları mutlaka kilitli olacak ve araç terk edilmeden kapıları tek tek kontrol edilerek araçtan ayrılanacaktır.
 
• Kapalı otoparklarda bulunan 150 kg yangın tüpleri amacı dışında kullanılmayacaktır
 
• Uzun tip aracı olanlar mümkün ise şelale etrafındaki açık otoparklara koymayacak aksi halde buradaki yolları daralttığından kazalara sebep olabilmektedirler.
 
• Site içindeki bütün otoparklar ortak alanlardan olup daire sakinlerince önceden oto parklar tutulmayacak veya sahiplenilmeyecektir.
 
• Bisikletlerinizi özel yapılmış bisikletliğe bırakınız. Gelişi güzel sokaklara veya yeşil alanlara bisiklet bırakılmayacaktır.
 
 
10. Evcil Hayvanlar
 
•Site yönetim planımız ve genel kurul kararı ile   bağımsız bölüm sakinlerinin evde evcil hayvan beslemeleri yasaktır. 
 
11. Dinlenme Alanları
 
• Bağımsız bölüm sakinleri kameriyeleri kullanırken, çevreyi rahatsız etmemeye özen gösterecektir.
 
• Dinlenme alanlarına sigara, kâğıt, plastik bardak vs atılmayacaktır.
 
• Bağımsız bölüm sakinleri 12 yaşından küçük çocukları süs, yüzme havuzu, şelale göletleri etrafına ve kameriyelerde yalnız bırakmayacaktır.
 
• Süs havuzuna ve şelalenin göletlerine ve yeşil alanlara kesinlikle girilmeyecektir.
 
• Dinlenme alanlarında kabuklu yemiş yenildiğinde mutlaka kabukları çöp kutusuna atılacak.
 
12. Ziyaretçi Kuralları
 
• Siteye devamlı gelmesi muhtemelen birinci derece yakınların (Ev hizmetlisi, çocuk bakıcısı) listesi site yönetimine muafiyet belgesi ile birlikte verildiği takdirde ana girişte kolaylık sağlanacak ve standart güvenlik prosedürü uygulanmayarak, sadece teyit alınmak suretiyle siteye girişlerine izin verilecektir.
 
• Normal ziyaretçiler ve misafirler, bağımsız bölüm sakini tarafından önceden bildirim yapılmadığı takdirde durdurulacak, kime geldiği sorulacak, teyit alınacak, kimlik kontrolü yapılacak ve kimlik, ruhsat, vb, bırakması istenerek ziyaretçi kartı verilerek siteye alınacaktır.
• Tamirat, tadilat, taşeron hizmet vb, nedenlerle gelenler her zaman kimlik sorma işlemine tabi tutulacak ve bağımsız bölüm sakininden teyit alınacaktır. Araç altları araç altı görüntüleme cihazı ile aranacaktır.
 
• Ziyaretçi araçları (sitede oturum tamamlandıktan sonra )site dışında park ettirilecektir.
 
• Tüm ziyaretçi ve diğer araçlarla siteye gelen kişilerin davranış ve kuralara uymaları ile ilgili sorumluluk ilgili site sakinine ait olacaktır.
• Bütün bağımsız bölüm sakinleri evlerinde çalıştırdıkları yardımcı elemanların isimlerini ve telefon numaralarını ve ziyaret kabul edip edemeyeceklerini bir sefere mahsus site yönetimine bildirmeleri gerekmektedir.
(Site Yönetiminin Telefonu: 499 81 70 – 5261680 fax)
 
13. Aidat Ödemeleri
 
• Bağımsız bölüm sakinleri aidatlarını nakit yatırmak isterlerse içinde bulunulan ayın 20. gunune kadar, eğer kredi kartı ile ödeme yapacaklarsa ayın  5. gunune kadar ödeme yapmaları gerekmektedir.
 
Garanti bankası Şerifali Şübesi 
Hesap adı: Meritlife göl konakları sitesi
Hesap no: 1262-6298604
İban no: TR61 0006 2001 2620 0006 2986 04• Aidat listeleri her ay sonunda blok girişlerine asılacaktır.
 
• Gününde ödenmeyen aidatlar kanunda ön görülen gecikme tazminatı ile faizi uygulanacak ve icra takibi için yasal işleme geçilecektir.
 
14. Siteye giriş ve çıkışlar
 
Ana kapı:
 
Ana kapıdan giriş çıkışlar site yönetiminin talimatları doğrultusunda ve 5188 sayılı özel güvenlik yasası ile belirlenmiş özel güvenlik personeli kontrolünde yapılmaktadır. Buradan yaya ve araçlı girişlerimiz kontrollü olarak yapılmaktadır.
 
Acil çıkış kapısı:
 
Bu kapı A7 blok önünde olup sadece acil hallerde ve taşınmalarda büyük tonajlı araçların ana kapıdan geçemediği hallerde ve temizlik personellerinin evsel artıkları dışarıda bulunan çöp konteynırlarına bırakmak amacı ile kontrollü olarak kullanılmaktadır. Bu kapıya özel talimat kapı üzerinde bulunmaktadır. Kapının anahtarı güvenlik amirliğindedir.
 
E–1 sosyal tesis kayan kapı:
 
 E–1 Sosyal tesisden siteye giriş veya çıkış amaçlı kulllanılan kapıdır. Bu kapıdan güvenlik görevlisi nezaretinde, sadece sitede oturan sakinlerimiz tarafından kartlarını okutmak suretiyle geçiş yapılmaktadır. Kesinlikle buradan ziyaretçi alınmamaktadır. Bu kapıdan kartları olmayanlar faydalanamaz.Özel güvenlik görevlilerini kapıyı açmak için kullanılması uygun değildir. Bu kapının kartlarını site yönetiminden temin etmeniz mumkundur.
 
D.YANGIN VE DEPREM TEDBİRLERİ
 
1. Yangın
 
Yanıcı madde, ısı ve hava ile oluşan yanma olayının, kontrolden çıkıp çıvardaki malzemeye sıçrayarak büyük hacimlere erişmesi durumuna denir.
 
• Meydana gelebilecek yangınları önlemek için önceden tedbir almak esastır. Bu maksatla her türlü şüpheli hallerde ivedilikle önce güvenliğe haber verilmelidir.
 
1.1 YANGIN TÜRLERİ VE SÖNDÜRÜLMESİ
 
Yangın en basit anlamda, kendisini meydana getiren üç elemandan birinin ortadan kaldırılmasıyla söndürülür.
Oluşa bilecek yangın türleri ve söndürme araçları şunlardır.
 
Adi Yangın:
 
Kâğıt, tahta, kumaş, vs gibi malzemelerden oluşur ve SU, SÖNDÜRME TÜPÜ ile söndürülür.
Elektrik Yangını:
 
Tesisat hataları, yüklü elektrik kullanımı, kısa devrelerden çıkar ve KURU TOZLU YANGIN TÜPÜ ile elektrik akımını kestikten sonra söndürülür. Kesinlikle su kullanılmaz
 
Yağ Yangını:
 
Fırın ve ocak üzerindeki kızgın yağın tutuşmasından meydana gelir. Su kullanılmaz KURU TOZ VE KİMYEVİ YANGIN TÜPÜ ile söndürülür.
 
1.2 YANGINA KARŞI ÖNLEMLER
 
• Yangın anında ilk müdahaleyi yapabilmek için blok girişleri ve blokların son katlarında, villaların araları ve kapalı otoparkların içinde bulunan Y.S.C. ler ile yapılabilir. Eğer yapamıyorsanız mutlaka ‘imdat, imdat yangın, yangın’ diye bağırarak çevreyi uyaracak ve yangın sireninin camını kırıp düğmeye basılmalıdır.
 
• Güvenliğe ve itfaiyeye haber verilecek ve yangın mahallinden uzak durulmalı.
 
• Yangın çıktığında panik yapmadan doğal gaz vanasını ve elektriği sigortasından kapatınız.
 
• Yangında panik yapmamak gerekir. Yangın merdivenlerini kullanınız. Bu maksatla yangın merdivenlerinde kesinlikle eşya bulundurmamalıdır. Yangın merdiven bitimindeki çıkış camını, burada bulunan çekiç ile kırıp seyyar merdiveni aşağıya sarkıttıktan sonra bloğunuzdan toplanma noktasına gidiniz.
 
• Konutunuzda; yangınla oluşacak dumanı ve gaz kaçaklarını algılayan detektörler taktırmak çok yararlıdır. Bu detektörler; hem güvenliği ikaz edebilir, hem de konut içinde sesli olarak ikaz verebilir. Detektörlerin belli dönemlerde çalışma kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.
 
• Konutunuzda yukarıda sayılan üç yangın tipine karşı da etkili olabilecek kuru kimyevi toz içeren bir yangın tüpü
bulundurmanız, yangının büyümeden kolaylıkla söndürülmesi için en büyük kurtarıcınız olacaktır. Unutmayınız ki; yangına ne kadar çabuk müdahale edilirse söndürülmesi ve kontrol altına alınması da o kadar kolay olacaktır. Bu tüplerin nasıl kullanılacağını evde bulunan herkes bilmelidir. Bu konuda Meritlife göl konakları site yönetimi her zaman yardımınıza hazırdır.
 
• Konut içlerinde sigara içiliyorsa kül tablaları, sigaranın tam olarak söndüğünden emin olunmadan kesinlikle çöp
kutularına dökülmemelidir. Yakılmış olan sigaranın bitene kadar risk taşıdığı düşünülerek sonuna kadar gözlem altında
tutulmalıdır.
 
• Mutfağınızda ocak bölgesini temiz tutunuz ve naylon torba, kağıt, ve diğer yanıcı ve parlayıcı malzemeleri buradan uzak tutunuz .
 
• Bir yangın başlarsa tavanın veya tencerenin üzerini kapak ile kapatınız veya yangın söndürücü kullanınız.
 
• Dikkatli olunuz, zira böyle bir yemek kabını hareket ettirmeye çalışmak yangının yayılmasına neden olabilecektir.
 
• Tutuşan bir yağın üzerine asla su dökmeye çalışmayınız.
 
• Evinizin dekorasyonu sırasında, mümkün olduğu kadar tutuşmaz malzeme kullanmaya çalışınız.
 
• Tutuşmaz malzeme yanmaz demek değildir. Ancak bu malzemelerin alev alma sıcaklıkları yüksek olduğundan
yangının büyümeden söndürülmesine yardımcı olacaklardır.
 
• Konutlarınız en kaliteli malzemeler kullanılarak, dünya standartlarında ve her türlü emniyet tedbiri düşünülerek inşa
edilmişlerdir.
 
• Elektrik tesisatınıza asla aşırı yükler getirecek ilave ve tadilatlar, usulüne uygun olmayan ilave ve eklemeler
yapmayınız.
 
• Standartlara uygun olmayan malzemeler kullanmayınız.
 
. Gevşek bağlantılar, ezilmiş, yıpranmış, kırılmış malzeme ve kablolar tespit ettiğinizde mutlaka meritlife göl konakları site yönetimine bilgi veriniz.
 
• Kabloların halıların altından, çivilerin üstünden uygun olmayan yerlerden geçmesine müsaade etmeyiniz.
 
• Ev içinde termostatlı ve emniyetli elektrik sobaları haricinde, ısınmak için başka elektrikli ısıtıcılar kullanmayınız.
 
• Tadilat ve onarımlarda, Evinize gelen usta ve tamircileri mutlaka gözlem altında tutunuz ve emniyet kurallarına uymalarını sağlayınız.
 
1.3 YANGININ TESPİTİ
 
Yangının başlamasından itibaren önce mutfağınızda taktırmış iseniz yangın detektörü yangını algılayarak siren sesi ile ikaz edecektir. Evin herhangi bir yerinde yangın oluştuğunu tespit ettiğinizde heyecanlanmayınız ve asla panik olmayınız. Aşağıdaki kuralları uygulamaya çalışınız.
Yangın müdahale edilebilecek boyutta ise yangın tüpünüzü kullanarak söndürmeye çalışınız. Elektrik, gaz ve yağlardan
meydana gelen yangınlarda asla su kullanmayınız. Mümkünse site yönetimine ve itfaiyeye durumu telefonla bildiriniz. (acil telefonlar listesini telefonunuza yakın bir yerde bulundurmanız, canınızı ve malınızı kurtarabilir)Evinizin elektriğini kesiniz. Yangın büyümeye başladı ise mümkün olduğu kadar çabuk ve emniyetli bir şekilde evi terk ediniz. Emniyetli bir sahada toplanınız. Önce canınızı kurtarmanız önemlidir. Telefon etmek için vakit harcamayınız. (bu konuda yangın öncesinde bir kaçış planı hazırlamanız ve aile bireylerinin tümünün yangında neler yapması veya yapmaması ve kurtulduktan sonra nerede toplanmaları gerektiğini bilmelerinde büyük yararlar vardır.) Evde bulunan diğer aile bireylerine en seri şekilde haber veriniz.
 
Yangının yayılmasını önlemek üzere odaları terk ederken kapılarını kapatınız. Yere yakın olmaya, hatta sürünmeye çalışın. Zira duman üst seviyede görüşü engelleyecektir. Mümkünse bir bez parçası ile ağzınızı kapayıp duman ve gazları solumamaya çalışınız. Oluşacak olan dumanın görmenizi engelleyebilir boyutlarda olabileceğini düşünerek kapıları açmadan evvel, sıcaklığına dikkat ediniz. Eğer sıcak ise bir başka yolu kullanınız. Elbiseleriniz tutuştuğunda kendinizi yere atarak tutuşan elbiselerin hava ile temasını kesecek şekilde hareket etmeye çalışınız. Kapısı kapalı bir odada iseniz kapının altından/etrafından duman geliyorsa ve kapı sıcaksa kapıyı açmaya çalışmayınız. Pencere açmak mümkünse açarak kurtarılmayı bekleyiniz. Dışarıya çıkanların bir noktada toplanması için temas kurunuz. Tüm acil durumlar için kaçış toplanma noktasının önceden belirlenmesinde çok büyük yararlar olduğunu unutmayınız.
 
1.4 YANGIN SONRASINDA
 
Toplanma yerinizde sizinle temas kurulacaktır. Yaralı ve ciddi yanıklara uğramış kişiler ilgililerce acilen ilk yardım için sevk edileceklerdir. Yangın mahallerinden ve hasara uğramış binalardan uzak durunuz. Binada yapısal hasar olup olmadığını kontrol ediniz veya ettirilmesini sağlayınız. Yetkililerce binanın güvenli olduğu belirtilmedikçe eve dönme girişiminde bulunmayınız. Sigorta Şirketinizi arayarak durumu rapor ediniz. Hasar görmüş malzemelerinizi uzman görmeden atmayınız.
 
 
1. DEPREM
 
 
1.1 DEPREMDEN ÖNCE
 
Bir deprem meydana geldiğinde eğer bina içindeyseniz sallanma ve ani bir gürültü duyarsınız. Sonradan, hızlı, şiddetli artarda çalkantılı sarsıntılar meydana gelir. Bu sarsıntılar birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Esas yıkıcı olan binanın bu sallantılarla rezonansa girmesidir. Önemli olan bu süre yani 10–15 saniye içinde binayı terk edebilmek veya daha güvenli bir noktaya ulaşabilmektir.
Güvenli noktalar; dayanıklılığı fazla büyük eşyaların civarında yaşam alanı oluşturulabilecek noktalardır. Güvenli noktaya ulaştıktan sonra yapılacak iş; yan yatarak cenin pozisyonunu almaktır. Bu pozisyonda hem ellerinizle başınızı korurken, hem de çevreyi görme ve gözlemleme şansı bulacaksınız Güvenli noktadan maksat, çöken tavanı karşılayıcı ciddi bir direnç noktası oluşturmaktır. Böylelikle siz ezilmezsiniz. Ancak bu noktaları seçerken çok dikkat edilmelidir. Zira kırılan bir cam, düşen nesneler, çevreye yuvarlanan ya da fırlayan ağır şeyler sizi hayati tehlike yaratacak biçimde yaralayabilir.
 
Depremi önleyemezsiniz. Fakat
• Yaralanmayı önlemeye,
• Evinizdeki hasarı minimuma indirmeye,
• Depremden sonra en az 72 saat yardımsız biçimde enkaz altında hayatta kalabilmeye hazırlıklı olmalısınız.
Önceden hazırlıklı olmak yaşamınızı kurtarabilir. Olası bir deprem her an yaşadığınız bölgeyi vurabilir; bunun için acil durum planınızı yapmaya başlayın. Aileniz deprem sırasında ve sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda hazırlıklı olmalıdır.
 
İhtiyaçlarınızın listesini çıkarın. İşbölümü yapın. Planınızı yazın ve bunun eğitimini yapın. Eğer aileniz yoksa kişisel planınızı komşularınız ve arkadaşlarınızla yapın. Evinizdeki güvenli ve tehlikeli bölümleri bilin. Güvenli noktaya ulaşırken sizi engelleyebilecek, geciktirebilecek eşyaları kaldırın. Güvenli yerler:
 
Yaşanan depremlerden elde edilen veriler, mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde, bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır, hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır.
 
Tehlikeli yerler:
• Cam ve ayna çevresi,
•.<<<< Düşebilecek, yıkılabilecek, üzerinize devrilebilecek herhangi bir nesnenin yanı,
. Kapı pervazları: çünkü kapı size çarpabilir.
Bir depremde en çok korkulan konulardan biri de ortaya çıkan yangınlardır. Ailenizi yangın söndürme cihazı kullanma hususunda eğitin. Kalp masajı öğretilen bir ilk yardım kursuna kaydolun. Şimdiden sigortacınızdan randevu alıp, deprem sigortası hakkında görüşün. Mal beyanınızı yapın. Bu deprem sonrası kaybınızı temin edecektir.
Evinizi boşaltmanın planını yapın ve bunun alıştırmasını yapın.
Çocuklarınıza deprem sırasında evde ya da okulda bulundukları zaman ne yapmaları hakkında bilgi verin. Okullarının deprem planı olup olmadığını soruşturun ve izleyin.
Ailenizle dışarıda bulundukları süre içerisinde iletişim kurabilmeyi düzene koyun. Aile üyelerinin her birinin iletişim için gerekli olabilecek telefon numarası ve adresini yanında bulundurması gerekmektedir. Eve ulaşılamadığı durumlar için alternatif bir randevu planlayın.
Aileniz bireylerine acil durum yetkililerine güvenmeleri gerektiğini öğretin. Radyo ve televizyon yayınları sizi bilgilendirecektir.
 
Acil telefon numaralarının telefon rehberinin iç kapağında ya da telefonun üzerinde bulundurulmasını sağlayın. Bu numaraları, ancak, çok acil durumlarda kullanın. Unutmayın, telefonunuz deprem sonrası çalışmayabilir, veya çevir sesini düşürmek zaman alabilir.Aile üyelerinizin gaz, elektrik ve suyu kapamayı bilip bilmediklerinden emin olun. (gazı, kaçak ve yangın olmadığı durumlarda kapamayın. Gaz kesildiği takdirde tekrar açmayı denemeyin; bu işlem uzman bir teknisyence yapılmalıdır.)
Planınız acil durum için gerekli malzeme ve gereçleri ihtiva eden bir liste içermelidir. Acil durum planlarınızı komşularınızla paylaşın Acil durum gereçleriniz: Hiçbir yerden yardım almaksızın 72 saat veya daha uzun bir süre boyunca kendi başınıza evde, arabanızda veya işyerinizde hayatta kalma mücadelesi vermeye hazırlıklı olun. Aşağıdaki acil durum gereçlerini toplayın ve bunları güvenli bir şekilde muhafaza edilen, erişilmesi kolay acil durum çantasında saklayın.
 
2.2 İLK YARDIM ÇANTASI MUHTEVİYATI
• Sığınak: plastik muşamba, küçük bir çadır, acil durum battaniyesi, veya büyük çöp torbaları.
• Su: ağzı sıkı kapatılmış kırılmaz kaplarda kişi başına en az dört litre su. Bir kişinin üç günlük su gereksinimi, en az 12 litredir.
• Acil durum çantanızda su arıtma tabletleri bulundurun. Bilmelisiniz ki 41,5 litre temiz suya dört damla, 41,5 litre
yağmur suyuna ise on damla çamaşır suyu damlatılarak güvenli içim sağlanır.
• Deprem sonrasında sular hala akıyorsa banyo küvetini ve diğer kapları doldurun. Unutmayın ki, sıcak su tankında ve
tuvalet rezervuarında da su mevcuttur.
• Konserveleşmiş, kurutulmuş, el altında bulundurulabilecek bozulmayan yiyecekler, kurutulmuş meyveler ve kutulu
meyve suları. Taze kalmalarına dikkat ederek düzenli aralıklarla tüketin. Konserve açacağını da unutmayın.
• Cep feneri ve yedek piller. Yatağınızın yakınında cep feneri bulundurun.
• Radyo ve pilleri su geçirmez ayrı torbalarda saklayın.
• Bebekler ve yaşlılar için gerekli ilaçlar ve tedavi gereçleri. Acil durum çantanızda en az bir haftalık gereç bulundurun.
İlaç ve gözlüklerinizin reçete fotokopilerini yanınızda bulundurun.
• Kişisel tuvalet malzemeleri: tuvalet kâğıdı, sabun, diş macunu, diş fırçası.
• ABC sınıfı yangın söndürme cihazı. Yangın söndürme cihazınızı kullanım talimatlarına göre test ettikten sonra
evinizin elverişli bir bölümünde muhafaza edin.
• Gazı kesebilmek için İngiliz anahtarı. Acil yardım çantanıza yakın bir yerde saklayın.
• Ayakkabılarınız, sizi cam kırıklarından ve diğer yıkıntılardan koruyacak özellikte olmalıdır. Nerede olursanız olun,
ayakkabılarınızı yakınınızda bulundurun.
Bulundurmayı isteyebileceğiniz diğer gereçler:
• Eldivenler, kış kıyafetleri,
• Su geçirmez kibrit ve mumlar: fakat bunları gaz sızıntısı bulunan ve yanıcı sıvı maddelerin döküldüğü yerlerde kullanmayın,
• Telefon jetonu veya kartı,
• Ailenizin her bir üyesi için uyku tulumu,
• Çöp torbaları,
• Portatif tuvalet,
• İp, koli bandı,
• Levye veya manivela çubuğu,
• Benzinli bir jeneratör ve uzatma kablosu,
• Çocuklar için oyuncaklar (oyuncak bebekler)
• Her bir şahıs için tahliye çantası
• Her bir araç için araç çantası, ofis çantası
 
2.2.1Tahliye çantası
Bu listedeki eşyalar evinizde bulunan acil durum çantasındaki gereçlere ektir. Sözü geçen eşyalar tahliye söz konusu olduğunda kişinin tek başına taşıyabileceği ayrı bir çantada tutulmalıdır. Küçük çocuklar, yetişkinler ve özürlüler için gerekli çantaları unutmayın. Tahliye çantanız diğer acil durum gereçlerinizle birlikte güvenli bir yerde muhafaza edilmelidir.
• 72 saat yetecek suyu alınmış yiyecek, kurutulmuş meyve, yüksek enerji besinleri;
• İlk yardım çantası ve kitapçığı;
• Hayatta kalma el kitabı;
• El feneri ve pilleri;
• Jeton ve bozukluk içeren para;
• Aile ve arkadaş fotoğrafları;
• Eldivenler ve diğer kalın kıyafetler.
 
Evinizde muhafaza edilmesi gereken malzemeler:
• 72 saat yetecek 12 litre şişelenmiş su;
• Pişirme kapları;
• Portatif radyo ve pilleri;
• İlaçlar ve tuvalet eşyaları.
 
2.2.2 Araç çantası
Bu listedeki eşyalar evinizde bulunan acil durum çantasındaki gereçlere ektir. Bunları aracınızda ayrı bir yerde bulundurunuz.
• Çekme halatı ve takoz, zincir;
• En az dört litre şişe su;
• Konserve yiyecek, kurutulmuş meyve, fındık ve konserve açacağı;
• Yedek kıyafet ve bir sırt çantası;
• Uyku tulumu ve yer battaniyeleri;
• İlk yardım çantası, ilaçlar;
• El feneri ve yedek pilleri;
• Su geçirmez kibrit ve mumlar;
Tuvalet kâğıdı ve torbaları;
• Jeton ve bozukluk içeren para;
• Yaşadığınız bölgenin haritası;
• Kurşun, tükenmez kalem ve kâğıt.
Aynı zamanda, daima, aracınızın benzin deposunu en az 1/4 oranında dolu tutun.
 
2.2.3 Ofis çantası
Bu listedeki eşyalar evinizde bulunan acil durum çantasındaki gereçlere ektir. Söz konusu eşyaları ofisinizin uygun bir yerinde muhafaza edin.
• Eldivenler, sert ayakkabılar ve kıyafetler;
• Acil durum battaniyeleri;
• El feneri, radyo ve piller (su geçirmez çantalarda muhafaza edilmelidirler);
• Bir düdük;
• Kurutulmuş meyve, fındık ve yüksek enerji besinleri;
• Aile ve arkadaşlarınızın fotoğrafları;
• İsim, adres, sağlık bilgilerinizin yazılı bulunduğu bir kâğıt;
 
2.3 EVİNİZİN DEPREME HAZIRLANMASI
Evinizin deprem esnasında her bir bölümünün ne kadar şiddette hasar alabileceğini hesaba katarak evinizi incelemeye alın.
Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız, tek katlı müstakil evlere nazaran daha fazla sarsıntı fakat daha az titreşim duyarsınız Ne yapacağınız hakkında emin olamadıysanız, uzmanların (sigortacınız, mühendisler, mimarlar) tavsiyelerini alınız.
 
Önceki depremler göstermektedir ki aşağıda sıralanan maddeler dikkate değerdir:
 
• Devrildiklerinde gaz ve su borularına hasar verebilecek su ısıtıcısı ve diğer aletlerinizi sıkılaştırın.
• Ağır eşyalarınızı üst raflara koymaktan kaçının; onları aşağı raflara koymaya özen gösterin.
• Aynaları ve asılı cisimleri sabitlemeye özen gösterin.
• Yataklarınızı baca, cam, ağır resimlere yakın yerleştirmeyin. Unutmayın, kapalı perdeler kırılan camları tutar.
• Televizyon, video, bilgisayar ve küçük aletlerin altlarına kaymayı önleyici lastik takozlar koyun.
• Değerli belgeleri, küçük manevi eşyaları yangın geçirmez bölmelerde muhafaza edin.
• Sağlam ayakkabı ve kıyafetlerinizi el altında bulundurun.
• Mutfak dolaplarına, kolay açmasını önleyici mandallar koyun.
• Yanıcı maddeleri ve ev kimyasallarını ısıdan uzak tutun, güvenli bir dolapta saklayın.
 
2.4 DEPREM SIRASINDA
Bir deprem sırasında nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin bilgiler edinerek ve bunları uygulayarak kendinizi sakinleştirebilir, kendinizi ve ailenizi korumak için daha hazırlıklı olabilir ve başkalarına yardımcı olabilirsiniz.
Öncelikle evinizin her bir odasındaki güvenli noktaları belirleyin. Güvenlikli noktaya yerleşme alıştırmalarıyla bu bilgiyi pekiştirin. Bu, özellikle çocuklar için önemli bir adımdır. Deprem başladığında nerede olursanız olun, hemen kendinizi
korumaya alın ve sarsıntı durana kadar orada kalın.
 
2.4.1 Eğer bina içindeyseniz
• Orada kalın; dışarıya koşmayın.
• Sağlam bir masa, mobilya vb. Eşya altında ya da yanında kendinizi korumaya alın ve ona tutunun.
 
2.4.2Eğer koridordaysanız;
• Duvarın dibine sinin.
• Eşikte durmayın; kapı çarpacak ve yaralanmanıza neden olacaktır.
• Başınızı ve yüzünüzü koruyun.
• Pencereler, cam bölmeler, aynalar, ocaklar, kitaplıklar, yüksek mobilyalar ve gevşek yapı elemanlarından uzak durun.
 
2.4.3 Eğer tekerlekli sandalyede iseniz;
• Tekerlekleri kilitleyerek başınızı ve boynunuzu korumaya alın.
 
2.4.4 Eğer oteldeyseniz;
• Otel odanızda sığınabileceğiniz en güvenli noktayı belirleyin.
• Otel güvenlik talimatını okuyun ve katta bulunan acil çıkış noktalarını öğrenin.
• Otelde kalırken, ayakkabılarınızı yatak altında, elbiselerinizi yakınınızda tutun.
• Seyahate çıkarken yanınıza küçük bir radyo ile el lambası almayı ihmal etmeyin.
• Asansör kullanmayın.
 
2.4.5 Deprem sırasında asansördeyseniz;
• Kat çıkış düğmelerine basarak katta durdurun ve en seri biçimde asansörü terk edin.
 
2.4.6 Eğer açık havadaysanız;
• Olduğunuz yerde kalın.
• Pencerelerden, binalardan, elektrik tellerinden ve direklerden uzak, güvenli bir noktaya doğru gitmeye çalışın.
 
2.4.7 Eğer araçtaysanız;
• Güvenli bir yere yanaştırmaya çalışın.
• Yolu kapatmamaya özen gösterin.
• Köprülerden, alt ve üstgeçitlerden ve binalardan olabildiğince uzağa park etmeye çalışın.
 
2.4.8 Eğer kalabalık bir topluluktaysanız;
• Ezilmeyeceğiniz bir noktaya sığınmaya çalışın.
• Yüksek yapıların bulunduğu yaya yolları özellikle tehlikelidir.
• Eğer içerdeyseniz, devrilen kolonlar vb. çarpacağı için dışarıya koşmayın.
• Alışveriş merkezlerinde, en yakın mağazaya sığının.
• Pencerelerden, vitrinlerden, projektörlerden, ağır eşyalarla dolu raflardan uzak durun.
 
2.4.9 Eğer okuldaysanız;
• Bir sıra ya da masa altına sığının ve ona sıkıca tutunun.
• Yüzünüzü pencereden uzak tutun.
 
2.4.10 Eğer otobüsteyseniz;
• Otobüs durana kadar koltuğunuzda kalın.
Her nerede olursanız olun, zeminin şiddetle hareket etmesi olasılığına hazır olun.
Örtünün, kendinizi sağlam bir nesnenin korumasına alın. Bunu yapamıyorsanız, dayanıklı bir aracın veya eşyanın yanında yere uzanarak cenin pozisyonunu alın, başınızı ve yüzünüzü koruyacak biçimde kapanın. İlk sarsıntıyı izleyecek diğer sarsıntılara da hazır olun.
 
2.5 DEPREMDEN SONRA
Muhtemel bir depreme karşı hazırlık, sallanmalar bittikten sonra meydana gelen şoklar, yangınlar ve çok yıkıcı hasarlar söz konusu olduğunda ne yapmak ve ne yapmamak gerektiğini de içerir. Sözü geçen tehlikelere karşı soğukkanlı olun, sakin davranın. Öncelikle, hayatı tehdit eden durumları dikkate alın. Unutmayın ki, 72 saatten daha uzun bir süre yalnız başınıza kalabilirsiniz.
• Evinizde hasar olup olmadığını kontrol edin.
• Kendinizin ve yanınızdaki diğer insanların yaralanma durumlarını kontrol edin; hızlı ve dikkatli bir şekilde ilk yardım
uygulayın.
• Bulunduğunuz yerden ayrılıyorsanız yerinizi bildirin, acil durum çantanızı yanınıza alın.
• Elektrik, su ve havagazını kontrol etmek için bir cep feneri kullanın. Hasar yoksa hiçbirini kapatmayın. Sızan havagazı koku verecektir. Gaz kaçağı ve yanıcı sızıntısı olmadığından emin olana dek kibrit ateşlemeyin, ışıkları yakmayın.
• Mevsim kış ise veya depremden kalma yıkıntılar, özellikle cam kırıkları varsa, sağlam, dayanıklı ayakkabı, eldiven ve
giyecekler giyin.
• Kendi ailenizle ilgilendikten sonra komşularınızı kontrol edin. Deprem sonrası ilk yardım aile ve arkadaşlardan gelir.
• Acil yardıma ihtiyaç duyarsanız camlara bir yardım işareti not edin.
• Ürkmüş evcil hayvanları sakinleştirin ve korumanıza alın.
• Size yakın mesafedeki lağım borularının kırıldığından şüphe ediyorsanız sifonu kullanmayın.
• Davetsiz misafirlere karşı evinizi güvenlikte tutun.
• Pilli radyonuzu (veya araba radyosu) açın ve acil durum talimatlarını dinleyin.
• Yıkılmış elektrik hatlarından en az on metre uzak durun.
• Deniz kenarı yerleşimlerinde, dev dalgalar oluşması olasılığına karşı deniz kenarına yaklaşmaktan kaçının.
 
Daha fazlasını yapmak istiyor musunuz?
 
Bu ilkeleri dikkate aldığınıza göre kendinizi ve diğerlerini korumak için daha başka adımlar atabilirsiniz.
Unutmayın ki, 72 saat veya daha uzun bir süre yalnız başınıza kalabilirsiniz. Yaptığınız her şey bulunduğunuz koşullara bağlı olacaktır. Yeterli derecede deprem sigortanızın bulunup bulunmadığını sigorta yetkilinizden öğrenin. Poliçenizin neleri kapsadığını araştırın ve muhtemel depremden oluşabilecek maddi kaybınızı en aza indirecek bir kapsamda korunup korunmadığınızı saptayın. Varsa, sivil savunmanın ya da belediyenizin acil durum programına gönüllü olarak katılın.
 
Yaşlı komşularınıza evlerini depreme karşı hazırlamalarına yardım ederek, her birini depremden sonra kontrol ederek ve evcil hayvanlarla ilgilenerek deprem hazırlıklarında çevrenize örnek olun. Eczane ve diğer mağazalar kapalı olduğunda bebekler, yaşlılar ve özürlüler için gerekli ihtiyaçların planını çıkarın. Aile bireylerinizin hareketlerinde durağanlık, görme ve duyma yetilerinde bozulma varsa, ilgili sağlık ve bakım kurumlarının adreslerini listenize ekleyin. Yaşam desteği için elektriğe veya tekerlekli sandalyeye bağlıysanız, ilaveten benzinli küçük bir jeneratör isteyebilirsiniz. En az 72 saat kendinize yetebilmenizi ve rahat etmenizi sağlayan gereçleri gözden geçirin. Bu esaslara ek olarak almak isteyebileceğiniz plastik çarşaf, toz maskeleri veya çocuklar için oyunlar ve onları rahat ettirici eşyalar gibi pek çok eşya bulunmaktadır.
 
3. SU
.Blokların hidrofor dairelerinde bulunan yedek su depolarının kapasiteleri toplamda 25 ton olup, bunun 17 tonu dairelerin kullanımına ayrılmış kalan 8 tonu yangın anında kullanılmak üzere planlanmıştır.
• Şehir şebeke suları kesildiğinde depomuzdaki suyun, sakinlerimizce tasarruflu kullanımı çok önem arz etmektedir.
• Çevre sulamalarındaki su arızalarını ilgililere bildirelim.
• Dairenizden uzun süreli ayrılışlarda su vanalarınızı kapatınız.
• Arıza ve onarım nedeniyle elektrik ve su vanaları kapatıla bilir. Kesinti hallerinde sebebini öğrenmeden ve ilgililerle konuşmadan her hangi bir işlem yapmayınız.
 
4.ELEKTRİK
 
• Elektrik kesilmelerine karşı jeneratörlerimiz blokların ortak alanlarına(asansör, hidrofor,) akım vermektedir.
 
• Dairenize ait ana sigorta attığını belirlediğinizde site yönetimine veya güvenliğe haber veriniz. Elektrik sayaçları her bloğun alt sığınak girişlerindeki ana panolardadır. Bu nedenle yetkili bir personelin müdahale etmesini bekleyiniz.
 
• Elektrik sayacının üzerindeki mühre hiçbir şekilde müdahalede bulunmayınız.
 
• Çevreyi aydınlatmak için,75 adet direk,114 adet çim armatörü, 69 adet kazıklı armatör, 27 adet şelale içi aydınlatma armatörü, 10 adet iç kuşak duvar aydınlatması 10 adet far lambaları olmak üzere toplamda 305 yanan lambaları mevcuttur. Enerji tüketimine azami riayet edilmekte olup bazı yerlerde zaman ayarlayıcı kullanılmakta ve bütün lambalar tasarruf esaslı ampullerdir
 
• Ortak alanlardaki herhangi bir elektrik arızasını gördüğünüzde ilgililere bildirilmesinde yarar vardır.
 
E. DİĞER HUSUSLAR
 
1. Posta ve Kurye Hizmetleri
 
• Ana girişte bulunan güvenlik personellerinin site sakinlerine gelen posta ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmayacaktır.
 
• Gelen posta ve kuryeden eve teslim edilmesi gerekenler sakinlerden teyit alınarak bağımsız bölüme gönderilecektir. PTT görevlisi kanalıyla yapılan tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeline eşlik edilerek blok girişlerindeki posta kutularına bırakılacaktır.
 
• Posta kutularının en alta geniş olan genel posta kutusu olup kendi kutunuza sığmayan postalarınız bu kutu içinde olabilir. Genel posta kutusunun kapağı her zaman kilitsiz bulunmakta sakinlerin zaman zaman burayı kontrol etmesinde fayda vardır.
 
• Posta kutular bölümünde bulunan 23 numaralı kutu dilek ve şikâyet kutusu olarak yapılmıştır, Her pazartesi bu kutu tarafımızca açılıp istekleriniz mutlaka olumlu veya olumsuz değerlendirilecektir.
 
2. Taşınmalar
 
• Site içine veya dışına taşınmadan önce mutlaka site yönetimine bilgi verilecektir.
 
• Taşınma esnasında güvenlik personellerince bilgi formu verilecek bu form tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 
• Taşınma sırasında ortak alanlara verilen zarar taşınan sakin tarafından ödenecektir. Bu konuda ısrarcı olunmayacaktır.
 
• Siteden dışarı taşınmalarda kiracılardan ev sahibinin haberi olup olmadığı teyit alınacaktır.
 
• Siteye aidat borcu olanlar, dışarı taşınmadan önce borcunu ödeyecek ve sonra taşınması için izin verilecektir.
 
• Site yönetiminin çalışma saatleri içinde taşınma esas olmalıdır. Mümkün değilse yönetimle önceden görüşmek doğru olacaktır.
 
3. Güvenlik, temizlik, teknik ve bahçe hizmetleri
 
• Site ile ilgili talep ve önerilerinizi site yönetimine, dilek ve şikâyet kutularına veya e- posta adreslerine yazılı olarak bildirebilirsiniz site yönetimi kafeteryanın altındadır. Telefon No: 4998170
 
• Sitede çalışan personellerin görevlerine müdahale edilmeyecektir. Çalışanlar talimatları yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda yaptığı unutulmayacaktır.
 
• Sitede çalışan hizmet firmasının veya sitenin elemanlarından görevleri dışında isteklerde bulunmak, onlara talimatlar vermek, onlara emanet bırakmak vs.uygun değildir.
 
• Emniyet acısından tatile veya başka bir yere uzun süre gidecek site sakinleri ayrılmadan önce site müdürüne bilgi vermeli kendilerine ulaşılabilecek telefonlarını kontrol ettirmelidirler.
 
• Bağımsız bölümü satın alan veya kiracı olarak siteye taşınan bağımsız bölüm sakinlerinin bilgi almak için site yönetim müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.
 
• Site içinde kişisel nedenden dolayı olan zararlar, ilgili şahıslar veya ebeveynleri tarafından tazmin edilecektir.
 
• Hizmet firması yöneticilerine bilgi akışı konusunda destek olunması, siteyi ilgilendiren konuların en kısa sürede ve sorunun büyümesini beklemeden paylaşılması hizmet kalitesini artıracaktır. Bu maksatla bizlere ulaşmanız için aşağıdaki telefonları aramanız yeterlidir.
 
Site müdürü: 499 81 70
Ana kapı güvenlik( 24 saat açık ) :499 37 97
Acil durumlarda asansör kabinindeki ahizeyi kaldırdığınızda özel güvenlik görevlileri karşınızda olacaktır.
 
• Ortak kullanım alanlarındaki sorunlar site yönetimince giderilecek, bağımsız bölüm içindeki sorunlar site müdürlüğüne bildirildiğinde yönetim bu şikâyeti değerlendirecek, imkânları ölçüsünde arızayı gidermeye çalışacaktır.(Bu demek değildir ki site yönetimi daire içlerindeki arızaları onaracak.) İmalat hatasından dolayı arızalar meydana gelmiş ise duyuru panosundaki yapımcı firma telefonları aranmak sureti ile arızalar yaptırılacaktır.
 
• Site yaşam rehberindeki kurallara tüm site sakinlerinin uyması, aksi takdirde 634 sayılı kat mülkiyet yasasının ilgili maddelerinin uygulanacaktır.
 
• Güvenlik ekibine site müdürü tarafından gerekli talimat ve görevler verilmektedir. Bu ekibin başında üç adet deneyimli vardiya amiri ile bir adet konusunda profesyonel Proje müdürü vardır. Her gün sabah ve gün içinde gelişen durumlarla ilgili Site müdürüne yazılı durum tespit raporları verilmektedir. Bu nedenle güvenlik ekibinin görevlerine müdahale edilmemesi şikâyet ve önerilerin yazılı olarak site müdürüne yapılması gerekmektedir.
 
• Konutunuzdan uzun sureli ayrılmalarda pencere, kapı, su musluklarını, Elektrikle çalışan ütü ve benzeri elektrikli ev aletlerini tek tek kontrol edip gerekirse fişlerinden çekiniz.
 
• Uzun sureli ayrılışlarda site yönetimine bilgi vererek telefon numaralarınızı ve dairelerinize girmeye yetkili kişiler varsa isim ve bilgilerini veriniz.
 
• Meritlife göl konaklarında proje müdürünün yönetiminde 08.00–07.00 saatleri arasında toplam bir elektrikçi bir sıhhi tesisatçı, bir havuz ve hidrofor sistemlerinden anlayan toplam üç teknisyen vardır. Bu personellerin asıl görevi Jeneratör ve enerji dağılım şebekesi ve panoları, bütün ortak alanlardaki aydınlatma sistemleri, Havalandırma sistemi Asansör ve sinyalizasyon, Yangın algılama ve Otomatik sulama sistemleri, şelale ve havuzların bakımı ve idamesidir.
 
4. Önemli Adres, Telefonlar ve Banka hesap numaraları
 
• İSKİ : Çakmak mah,23 Nisan Cad, No:10 ÜMRANİYE
Telefon no:0 216 328 33 00
 
• İGDAŞ : Alem dağ Cad No:92 ÜMRANİYE
 
• TELEKOM : Bostancı yolu Cad No: 9 zemin kat Yukarı dudulu- ÜMRANİYE
Telefon No:0 216 527 76 05
 
• ENERJİSA : Atatürk Mah. Alemdağ Cad. No:1, Ümraniye, İstanbul
ALO : 186   Veya  Telefon No:0 216 444 43 72  
 
SİTEMİZİN POSTA ADRESİ:
Tatlı su mahallesi Şehit Burak Kurtuluş Cd.No:69 Meritlife göl konakları sitesi …..... Blok   .......... daire 
                                                                                                                    ÜMRANİYE / İSTANBUL
Posta kodu: 34775
 
ÖNEMLİ NUMARALAR
Site yönetimi : 4998170
Güvenlik : 4993797
Muhtarlık : 4662272
Numune hastanesi : 0216 4144502
Yangın ihbar : 110
Sıhhi imdat : 112
Telefon danışma : 11811,11880
Telefon arıza : 121
Polis imdat : 155
Jandarma imdat : 156
Orman yangını : 177
Su arıza : 185
Cenaze hizmeteleri : 188
Doğal gaz arıza : 187
Elektrik arıza : 186
Kafeterya : 3651929-3655920
Spor kulübü :4208928-29
Kuaför : 5260964
Şarküteri :
Kent tur taksi :216 5400758-4999069-531 6585594-5445797440-5068250645
 
5. Düğün ve Cenaze İle İlgili Hususlar
 
• Sitemizde yapılacak düğün, nişan sünnet, vs merasimlerde yönetime haber verilmesi gerekmektedir.
 
Sitemizde bu güne kadar ölümle sonuçlanan bir olay meydana gelmemiştir. Bu bizleri çok mutlu etmektedir. Ancak normal ölüm bir gerçektir. Ölüm olayı meydana geldiğinde mutlaka site yönetimine bilgi verilmelidir.
 
6.Gelir ve gider
. Konutların her türlü gideri ve doğrudan tüketimleri daire kullanıcılarının sorumluluğundadır.
. Sitenin tümünü ilgilendiren ortak giderler ( Temizlik, güvenlik, teknik bakım ve onarım, havuz, şelale giderler vb.) bağımsız bölümün, sitenin toplamı içindeki arsa payı oranında tüm site kullanıcıları tarafından ödenir.
. Meritlife göl konakları sakinlerinin emniyetli ve huzur içinde yaşayabilmeleri için yukarıda izah edilmeye çalışılan hususlarla birlikte site yönetim işlerini yürütmek, bu hizmetleri düzenli ve randımanlı bir şekilde idame ettirmek için, her kat maliki ve sakinin bazı maddi yükümlülükleri olacağı muhakkaktır.
. Aylık giderlere iştirak avansları Kat Malikleri Kurulu toplantısında onaylanan İşletme ve Yatırım Projesi gereğince
toplanmaktadır.
. Aidatlar her ayın ilk 20 günü içerisinde ödenmektedir. Süresi İçinde ödenmeyen aidatlara %5 gecikme tazminatı uygulanmakta olup tahsil edilmeyen aidatlar için kanuni yollara müracaat edilerek tahsil edilmektedir.
. Aidat ödemelerinizi aşağıda bulunan Meritlife göl konakları ortak site yöneticiliği hesapına yapabilirsiniz veya site yönetiminde bulunan post cihazları ile kredi kartlarınızla ödeye bilirsiniz.
 
GARANTİ BANKASI ŞERİFALİ ŞUBESİ
Hesap Adı : Meritlife Göl Konakları Sitesi
Hesap no : 1262-68298604
IBAN : TR61 000 2011 2620 0006 2986 04    
 
                     VEYA        
 
FİNANSBANK AŞ. ŞERİFALİ ŞB.
Hesap Adı : Meritlife Göl Konakları Sitesi
Hesap No: 40837107
IBAN : TR60 0011 1000 0000 0040 8337 107
 
7.Satıcılar ve reklâm alınması
Meritlife göl konaklarına kendi başlarına satıcı veya pazarlamacılar giremezler. Ancak sakinlerimizin isteği
üzerine telefon ile aranıp firmalardan ihtiyaçlarını giderebilirler. Firmalar sitemiz içinde reklam amaçlı buruşur, siti kır, etiket, vb malzemelerini dağıtmadan önce site yönetiminden mutlaka izin almaları gerekir. Aksi halde özel güvenlik görevlilerince bir daha içeri alınmayacaklardır.
 
8.Isıtma
Isınma dairelerde bağımsız kombi sistemi ile sağlanmaktadır.
 
9. Havalandırma
Bloklarda ıslak zeminler bölgesindeki kirli havayı çeken, çatıda güçlü iki adet aspiratör mevcuttur. Zaman saatine bağlı olarak site sakinlerinin isteği üzerine sabah ve akşam saatlerinde çalışmaktadır.Ayrıca Blokların altında bulunan emiş esaslı havalandırma sistemi bulunmakta,bunlarında saatleri malik ve sakinlerin isteği üzerine ayarlanabilmektedir.
10.TV sistemi
Dairelerinizde televizyon seyretmeniz için ilk girişte bir sefere mahsus Simge elektronik firmasına (tel: 3142435-0532 4145527) haber verilmesi gerekmektedir. Her blokta üç adet çanak anten vardır. Simge elektronik yetkilileri uydu yayının kurmuş olduğu bu çanaklar vasıtası ile dairelere ücreti karşılında yayın vermektedir.
 
11. Paratoner
Meritlife göl konaklarında Üç (B/3-A/9-A/6 Blok çatılarında )adet paratoner vardır. Ayrıca yakında bulunan yüksek sitelerde , cami minarelerinde ve yüksek gerilim direklerinde paratoner sistemi kuruludur. Bu nedenle bölgeye herhangi bir yıldırım düşmesinden azami korunmuş bulunmaktayız.

 

Menü


7/24 Güvenlik
499 37 97

Duyurular

2017 yılı aidatları belirlenmiştir 1+1= 296,00 TL, 2+1= 341,00 TL, 3+1= 430,00 TL, 4+2= 530,00 TL, 5+2= 591,00TL , Villalar = 595,00 TL , E-2 CAFE = 595,00 TL , ŞUBAT-2017 tarihinden ŞUBAT -2018 tarihine kadar (12 aylık ) avans niteliğinde alınması oy birliği ile kabul edilmiştir.

DİKKAT AİDATLARIN NAKİT ÖDENMESİ HALİNDE İÇİNDE BULUNULAN AYIN 20. GÜNÜNE KADAR, KARTLA ÖDEMELERDE 5. GÜNE KADAR ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR. BU TARİHLERİN DIŞINDA ÖDEME YAPMAK İSTEYENLERE. 634 SAYILI K.M.K . 20. MADDESİ GEREĞİ %05 FAİZ UYGULANIR. SİTE YÖNETİM KURULU

İstanbul hava durumu

ISTANBUL

Durdur  Yürüt